Kolajenin yararları düşünüldüğünde, balık kolajeni listenin en tepesinde yer alıyor. Küçük partikül büyüklüğüne sahip oluşuyla sindirim kanalından kolayca emilmesi, diğer hayvansal kaynaklı kolajenlere göre en yüksek biyoyararlanımı sağlıyor. Biyoyararlanım, aldığımız besin veya ilacın vücudunuzdaki kullanım verimini tanımlayan bir ifadedir, özellikle aldığınız besinler için yüksek öneme sahiptir.

Balık kolajeni, sığır ve domuz kaynaklı kolajenlere göre 1,5 kat daha etkin bir şekilde emilir ve yüksek biyoyararlanıma sahiptir. Etkin bir emilim ve hızlı kana karışmasıyla tıbbi amaçlı  kullanılabilecek en uygun kolajen kaynağıdır.

Balık kolajeninin bağırsaklarda kolay emilip hızla kana karışması ve tüm vücuda yayılması düşük molekül ağırlığı ve boyutundan kaynaklanmaktadır. Vücuda dağılan balık kolajeni eklemlerde, kemikte, ciltte ve vücudun diğer önemli dokularında kolajen sentezini arttırmaktadır. Balığın derisi, pulları, yüzgeç ve kıkırdağının gıda olarak tüketilmemesi balık kolajeninin ayrı bir takviye olarak alınması gerekliliğini de ortaya koymaktadır. Balığın gıda olarak tüketilmeyen kısımlarından önemli bir protein izole edilmesinin yanı sıra bu kısımların oluşturacağı çevre kirliliğinin de önüne geçilmiş olunmaktadır.

Kolajen kullanırken vücudumuza sadece kolajen almayız, kolajenin içeriğinde bulunan proteinleri de almış oluruz. Balık kolajeni % 97 protein içerir. İçeriğinde yağ, şeker, ve karbonhidrat yoktur. Günlük diyetinizde protein miktarını artırarak da kilonuzu denge de tutabilirsiniz. Kolajen kendine özgü aminoasit yapısıyla, dünyanın en iyi protein içeren gıdalarından biridir.

Balık kolajeni kullanmadan ve satın almadan önce balık kokar mı diye düşünebilirsiniz; Bugün satışa sunulan balık kolajeni ürünler balık tadı ve kokusu içermemektedir. Gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.

Balık kolajenine ait bir yan etki bulunamamıştır. Balığa alerjisi olanlar, hamileler ve kronik rahatsızlıkları olanların doktora danışmaları önerilir.

 

Balık Kolajeninin Faydaları;

  • Yaşlanma karşıtı (Anti Aging)

Balık kolajeni tip-1 kolajen içerir ve Tip-1 kolajen cildimizde yoğun olarak bulunur. Dolayısıyla balık kolajeninin cildimizdeki her türlü yaşlanma belirtisine karşı önleyici ve onarıcı            etkilerinin  olması pek de şaşırtıcı değildir. Balık kolajeninin cilde olan pozitif etkileri; pürüzsüzlük, cilt nemini koruma, cilt esnekliğini sağlama ve derin kırışıkları azaltma olarak sıralanabilir.

  • Kemik yenileyici

Balık kolajeni kullanımının vücudun kendi doğal kolajen sentezini aktive ettiği bilinmektedir. Birçok çalışmada, balık kaynaklı hidrolize kolajenin kemik mineralizasyonunu artırarak ve osteoartrite yönelik anti-inflamatuar aktivite ile kemik sağlığına yararlı olduğu belirtilmiştir

  • Yara tedavisi

Balık kolajeni cildinizdeki sıyrık, çizik veya daha ciddi yaraların da iyileşmesine yardımcıdır.