Kolajen, insan vücudundaki bağ dokusu ve kemiklerin esas maddesi bir tür lifli proteindir. Kemiklerde, kaslarda, deride ve tendonlarda  kolajen mevcuttur. Kolajen vücudumuzun en önemli yapısal proteinlerinden biridir. Cildimizin dayanıklılığını, yaşam süresini ve pürüzsüzlüğünü sağlar. Kolajen derinin % 75’ini, vücudumuzun ise yaklaşık olarak % 35’ini oluşturur. Kolajen, vücut dokularına sıkılık ve güç vermek için elastin maddesiyle birlikte görev yapar. Kolajen, derimiz için de ayrıcalıklı özel bir destek moleküldür. Sağlıklı bir cilt yüksek kolajen seviyesiyle doğru orantılıdır.

Vücuttaki kolajen miktarında 25 yaşından sonraki her yıl % 1 oranında azalma görülür. 50’li yaşlara gelindiğinde cildimizde bulunan kolajen miktarının yarısı artık kaybedilmiş olur. Sigara içmek ya da uv. ışınlara maruz kalmak gibi dış faktörler kolejen üretiminin azalmasına sebep olabilir.

KOLAJEN NE İŞE YARAR?

Endojen (İç kaynaklı) kolajen doğal olan kolajendir ve vücudumuz tarafından üretilir.

  • Cilde güç, kuvvet, dayanıklılık, esneklik ve sıkılık vererek daha genç görünmesini sağlar.
  • Kolajen vücudumuzu bir arada tutan maddedir. Kolajen bir iskele görevi görür ve dayanıklılık sağlar.
  • Kalp sağlığını korur; vücuttaki yağ tabakasının azalmasını sağlayan kolajen kalp sağlığını koruyan maddelerin başında gelir.
  • Sindirim sistemini düzenler; Sindirim sistemini düzenleyen kolajen madde hasarlı bağırsakları da onarmaya yardımcı olur.
  • Göz sağlığını korur; kolajen kornea üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir.
  • Kemikleri güçlendirir; kolajen kemiklerin yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olur.

Bazı insanlar ileri yaşlarına rağmen diğer insanlara nazaran daha genç görünür. Bunun temel nedeni bu kişilerin cildindeki kolajen üretiminin doğal olarak diğer insanların cildindeki kolajen üretiminden fazla olmasıdır