Sağlıklı bir cilt ve vücut yapısı için kolajen desteğine ihtiyacımız var. Gençliğinizi içinize hapsederek genç hissedip genç kalmanızı sağlamak için Gold Collagen’nin sırrını sizinle paylaşmak istedik ve sizin için bu gençlik iksirini ürettik;

Hidrolize Kolojen Nedir?

Hayvansal ürünlerin doğal yoldan besin amaçlı kullanılması sonucu elde edilen kolajen hidrolize edilmemiş  kolajendir. Hayvansal ürünlerin kaynatıldıktan sonra elde edilen jelatin de hidrolize edilmemiş kolajendir. Vücut tarafından en kolay kullanılabilir kolajen hidrolize kolajendir. Hayvansal ürünlerden elde edilen kolajen yenildiğinde sindirim sistemi emilimi sağlanmakta zorlanır.

Eğer jelatin modern yöntemler ile hidroliz edilirse, jelatin isimli yapıyı oluşturan protein zincirleri peptidlere ayrılır. Hidrolize kolajen önceden sindirilmiş jelatin olarak düşünebilirsiniz. Ön sindirime uğratılarak elde ettiğimiz kolajen peptidler vücudumuzda emilmeye hazırdır ve kolaydır. Jelatin’in aksine hidrolize kolajen peptidlerini barındıran içecekleri tükettiğimizde kolajeni oluşturan peptidler doğrudan kan dolaşımına geçer ve ciltte, kemiklerde, eklemlerde yapıcı etkisini gösterir. Hidrolize kolajenin % 90’ından fazlası içimi sonrasında altı saat içinde emilir.

Hidrolize Balık Kolajeni Nedir?

Balık kolajeni cilt, bağ doku, eklem, kemik, kas, tendon, damar, diş eti, göz, tırnak ve saçımıza güç ve esneklik sağlayan kompleks yapısal bir proteindir. Tip-1 kolajen barındıran balık kolajeni vücutta en yüksek miktarda bulunan proteindir. Tip-1 kolajenin pürüzsüz ve güzel bir cilt, güçlü bir bağ doku ve sağlam bir kemik yapısı için kullanımı en yaygın bilinen faydaları arasındadır.

Spesifik bir aminoasit kompozisyonuna sahip olan balık kolajeni, yüksek konsantrasyonda glisin, hidroksiprolin ve prolin’e sahiptir. Balık kolajeni sindirildiği zaman hidroksiprolin peptidleri tamamen parçalarına ayrılarak serbest aminoasitlere dönüşmez. Vücuda alınması sonrası kanda tespit edilen hidroksiprolin cilt, eklem ve kemiklerdeki hücreleri aktive ederek kolajen sentezini artırır. Böylece uzun vadede yararı olacak bir süreç başlamış olur. Bu da kolajenin dışarıdan uygulamak yerine vücuda gıda olarak alınmasının ne kadar verimli olduğunu göstermiş olmaktadır.